Skrypt poprawia ortografię w hasłach z Wikipedii, Wikibooks itp. (korzystających z formatowania MediaWiki) albo czystym, zwykłym tekście.

Poprawia nieprawidłowe użycie apostrofu ("Disney'a"), nieprawidłową odmianę skrótowców ("SMSa" wzgl. "SMS'a"), błędną odmianę liczebników ("13-stego/-tego/-ego/-go", "5-cio osobowy", "4 bajtowy"), nieprawidłowy zapis skrótów ("wg."), częste błędy pisowni ("ziemii", "wogóle", "z tąd"). Ogólnie - usuwa dużą część błędów ze strony Powszechne będy językowe i trochę dodatkowych. Wykonuje też proste sprzątanie wikikodu (gł. poprawę linków). Problemów wskazywanych przez skrypt nie wykryje zazwyczaj ani Word ani OpenOffice (chyba że doinstalujemy LanguageTool, co mocno polecam).

Skrypt był rozwijany przez około rok, więc jest dość stabilny i nie robi głupot. Wciąż jednak może psuć adresy internetowe i nazwy grafik (nazwa po francusku nie musi stosować się do polskiej ortografii), więc na Wikipedii można go stosować tylko wraz z użyciem podglądu zmian (przycisk "Podgląd zmian" na prawo od "Pokaż podgląd"). Dla wikipedystów istnieje wersja działająca jako przycisk w polu edycji.

Tekst wejściowy

Tekst wyjściowy

Autorem skryptu jest Derbeth. Program jest Wolnym Oprogramowaniem na licencji MIT. Kod źródłowy. Autor nie udziela żadnych gwarancji ani rękojmi na jego działanie.

Valid XHTML 1.0 Strict